Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Media a demokracja - Media w demokracji. Rola mediów w kształtowaniu demokracji

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W krajach demokratycznych suwerenem są wszyscy obywatele. Chociaż bezpośrednia władza sprawowana jest zwykle przez przedstawicieli, to jednak każda poszczególna jednostka w pewien sposób uczestniczy w rządzeniu, np. sama podejmuje decyzję, na kogo zagłosować w wyborach. Współcześnie coraz częściej zdarza się jednak, że decyzje jednostek są kształtowane przez media. Warto więc zastanowić się nad działaniem mediów w kraju demokratycznym i wzajemnymi wpływami demokracji i mediów masowych.

Trudno wyobrazić sobie współczesny świat, nowoczesne państwo bez rozbudowanego systemu medialnego, który (w przypadku liberalnych krajów demokratycznych) ma pełnić bardzo istotne funkcje dla trwałości społeczeństwa i idei demokratycznych. Po pierwsze –  media powinny dostarczać rzetelnych, pełnych i wiarygodnych informacji o bieżących wydarzeniach. Po drugie – mają one stanowić forum wymiany opinii, jednocześnie ukazując reprezentatywny obraz grup działających w społeczeństwie. Media mają tworzyć wolny rynek idei, w ramach którego prowadzona będzie wymiana poglądów, dyskusja nad problemami pozwalająca efektywnie rozwijać się demokratycznemu społeczeństwu.

Media w demokracji często ujmowane są także...

Podobne wypracowania