Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Państwo - geneza państwa - charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Państwo to termin polityczny odnoszący się do organizacji społecznej charakteryzującej się suwerennością, posiadający rozbudowany system instytucji, uprawniony do stosowania przymusu. Państwo zajmuje określone terytorium skupiające się w ściśle wyznaczonych granicach. Państwo odpowiada za organizację i koordynację dużej grupy społecznej nazywanej obywatelami. 

Z punktu widzenia prawa, by można było mówić o państwie, konieczne jest spełnienie określonych warunków. Twór taki musi składać się z konkretnych obywateli oraz posiadać suwerenną władzę. Zajmuje również określone terytorium. Dodatkowo musi posiadać zdolność pozwalającą na wchodzenie w stosunki prawne z innymi państwami na mocy relacji międzynarodowych. 

Istnieje kilka teorii powstania państwa. Poniżej omówione zostaną najpopularniejsze. Teoria psychologiczna Leona Petrażyckiego głosi, iż państwo powstało jako najlepsza forma zabezpieczenia potrzeb psychicznych, głównie bezpieczeństwa. Teoria teistyczna zakłada przekazanie przez Boga władzy ludziom i konieczność podziału społeczeństwa na rządzonych i rządzących. Inną, bardzo znaną teorią jest koncepcja umowy społecznej. Opowiadali się za nią między innymi Thomas Hobbes oraz Jean Jacques Rousseau. Zgodnie...

Podobne wypracowania