Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rodzaje bezrobocia - Bezrobocie krótkookresowe - definicja, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bezrobocie to zjawisko występujące w każdym kraju, niezależnie od stopnia jego rozwoju, jeśli liczba osób chętnych i zdolnych do pracy przekracza zapotrzebowanie na pracowników.

Jednym z rodzajów bezrobocia jest bezrobocie krótkookresowe – wyróżnione ze względu na krótki czas (do 3 miesięcy) między utratą pracy a znalezieniem nowej. Ze względu na długość czasu pozostawania bez pracy możemy jeszcze wyróżnić bezrobocie średniookresowe (od 3 do 6 miesięcy), długookresowe – powyżej 6 miesięcy (może przekształcić się ono w bezrobocie długotrwałe – powyżej 12 miesięcy). Warto zaznaczyć tutaj, że bezrobotnym jest osoba, która spełniając przepisy odpowiedniej ustawy (Ustawa o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu) dokonała rejestracji w urzędzie pracy.

Bezrobocie krótkookresowe jest raczej normalnym stanem w gospodarce – wiąże się ono z tzw. bezrobociem frykcyjnym, czyli bezrobociem związanym ze zwykłym przemieszczaniem się pracowników na rynku pracy, zmienianiem pracodawców itp. Okresowe pozostawanie bez pracy pracowników związane z bezrobociem frykcyjnym, jeśli trwa do 3 miesięcy, jest również bezrobociem krótkookresowym (jak widać, poszczególne...

Podobne wypracowania