Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ojczyzna - Ojczyzna ideologiczna a ojczyzna prywatna - porównanie i charakterystyka pojęć

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pojęcie ojczyzny odnosi się do pewnego terytorium – miejsca zamieszkiwania przodków (stąd nazwa – ziemia ojców, ojcowizna). Wybitny polski socjolog, Stanisław Ossowski, wyróżnił dwa główne rodzaje ojczyzny: ojczyznę prywatną i ojczyznę ideologiczną.

Ojczyzna prywatna to miejsce szczególnie ważne dla każdego człowieka. Miejsce to jest dla każdego z nas inne – definiowane poprzez doświadczenia i wspomnienia młodości, związane z naszym pochodzeniem. Ojczyzna prywatna to inaczej „nasza mała ojczyzna” – miejsce bliskie każdemu człowiekowi. Warto zaznaczyć, że o lokalizacji prywatnej ojczyzny każdy z nas decyduje samodzielnie – jeśli mamy złe wspomnienia z dzieciństwa, ojczyzną prywatną będą dla nas miejsca związane z bardziej radosnym okresem życia. Parafrazując znane powiedzenie: tam twoja prywatna ojczyzna, gdzie twoje serce.

Pojęcie ojczyzny ideologicznej ma znacznie szerszy zakres przestrzenny niż ojczyzny prywatnej. O ile ta druga może dotyczyć niewielkiego obszaru – osiedla, podwórka czy nawet domu – ojczyzna ideologiczna odnosi się do całego państwa. Ojczyzna ideologiczna może oznaczać państwo, w którym się mieszka, ale także kraj istniejący w przeszłości historycznej...

Podobne wypracowania