Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zachowania społeczne - zachowania prospołeczne i antyspołeczne. Definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zachowania społeczne to pewne formy aktywności gatunku (występują zarówno u ludzi, jak i w świecie zwierząt) nakierowane na innych osobniki danego gatunku – np. wysyłanie sygnałów. Zachowania społeczne tym różnią się od działań społecznych, że są one bezpośrednio obserwowalne. W przypadku działań społecznych mamy do czynienia jeszcze z motywacjami – czyli sferą nieobserwowalną.

Przeciwieństwem zachowań społecznych są zachowania aspołeczne, czyli bierność, brak zainteresowania działaniami grupy, poczucie izolacji, niechęć do podejmowania interakcji z innymi.

Zachowania człowieka mają charakter motoryczny (ruch) oraz werbalny – przez fakt, że można je badać za pomocą zmysłów, stały się one podstawą badań behawioralnych (zachowanie jako reakcje na bodźce). Zachowania społeczne są także podstawowym pojęciem socjobiologii – nauki, która bada zachowania społeczne wszystkich gatunków istot żywych z punktu widzenia doboru naturalnego. Według socjobiologów najważniejszymi przykładami zachowań społecznych jest agresja, altruizm i współdziałanie.

Zachowania społeczne są bardzo szerokim pojęciem. Można je zawęzić poprzez wyodrębnienie dwóch grup: zachowań prospołecznych i zachowań antyspołecznych....

Podobne wypracowania