Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zmiana społeczna - teorie zmiany społecznej. Neoewolucjonizm - charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Neoewolucjonizm jest koncepcją, która, choć rozwijana po II wojnie światowej, w bezpośredni sposób odwołuje się do dorobku XIX-wiecznego ewolucjonizmu. Neoewolucjonizm, podobnie jak ewolucjonizm, twierdzi, że zmiana społeczna zachodzi w sposób powolny, ewolucyjny, a wszelkie gwałtowne, rewolucyjne zmiany są szkodliwe dla społeczeństwa. Neoewolucjonizm różni się od swojego poprzednika m.in. rezygnacją z koncepcji jednokierunkowego toru przemian społecznych – od społeczeństw pierwotnych po rozwinięte.

W neoewolucjonizmie można wyróżnić trzy główne grupy teorii, próbujące wyjaśnić źródła zmian społecznych i opisać ich przebieg. Są to: teorie modernizacji, teorie „opóźnienia kulturowego” oraz teorie społeczeństwa industrialnego i postindustrialnego.

Teorie modernizacji koncentrują się na badaniu przyczyn warunków istnienia społeczeństw tradycyjnych i ich możliwości przeobrażenia w społeczeństwo nowoczesne. Głównym czynnikiem, który prowadzi do przeobrażenia społeczeństw pierwotnych w nowoczesne są rozwijające się technika i technologia – np. wypracowywanie bardziej efektywnych sposobów uprawy zbóż czy rozwój napędu parowego w XIX wieku.

W...

Podobne wypracowania