Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wpływ społeczny - wpływ społeczny wg Cialdiniego. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zmiana w zachowaniu lub sposobie myślenia człowieka zachodząca pod wpływem rzeczywistego lub wyobrażonego nacisku innych ludzi nosi nazwę wpływu społecznego. Jednym z badaczy zajmujących się wpływem społecznym jest psycholog społeczny – Robert Cialdini. W swojej książce „Wywieranie wpływu na ludzi” przeprowadził on klasyfikację metod wywierania wpływu na ludzi, doprowadzając w ten sposób do powstania 6 ważnych zasad.

Pierwszą z zasad jest reguła wzajemności. Cialdini zauważył, że każdy człowiek czuje się zobowiązany do wzajemności, np. na gest przywitania odpowiadamy podobnym gestem. Ze względu na ten fakt, jeśli wyświadczamy komuś przysługę, podświadomie oczekujemy tym samym rewanżu. Potrzeba wzajemności jest bardzo silna, trudno się jej przeciwstawić.

Drugą wyróżnioną przez Cialdiniego zasadą jest zasada zaangażowania i konsekwencji. Opiera się ona na pragnieniu każdego człowieka do bycia konsekwentnym w czynach, słowach itp. Jeśli raz dany człowiek ulegnie wymaganiom otoczenia, to w kolejnych sytuacjach uleganie będzie przychodziło łatwiej – zgodnie z pragnieniem konsekwentnego zachowania.

Trzecią zasadą jest tzw. społeczny dowód słuszności. Mamy z nim do czynienia w momencie, gdy nie jesteśmy pewni, jak w danej...

Podobne wypracowania