Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aksamitna rewolucja - przyczyny, przebieg, skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rok 1989 r. był rokiem przemian – dynamicznych przeobrażeń na politycznej mapie Europy, podzielonej od ponad 40 lat żelazną kurtyną na dwa opozycyjne bloki. Stopniowe odzyskiwanie suwerenności po latach zależności od Związku Radzieckiego, zapoczątkowane przez Polskę rozmowami Okrągłego Stołu i wyborami czerwcowymi, odbywało się także w innych krajach. W Czechosłowacji zdarzenia prowadzące do uzyskania suwerenności – wyzwolenia się spod obcej władzy komunistycznej – noszą nazwę „aksamitnej rewolucji”.

Wydarzeniem dającym początek aksamitnej rewolucji była demonstracja studentów, która 17 listopada 1989 roku przemaszerowała ulicami Pragi. Stawiającej opór policji, rozdawano kwiaty – mimo to demonstracja została brutalnie rozpędzona. Spowodowało to opór licznych grup społecznych i wywołało kolejne demonstracje.

Niedługo potem Vaclav Havel doprowadził do spotkania wszystkich środowisk opozycyjnych – w ten sposób powstało Forum Obywatelskie będące wyrazicielem woli społeczeństwa Czechosłowacji. Żądania Forum to – m.in. – dopuszczenie jego członków do zajmowanych przez komunistów stanowisk państwowych. Forum popierało również ideę strajku generalnego. 20 listopada...

Podobne wypracowania