Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Libertarianizm - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Libertarianizm to filozofia, w myśl której swoboda dysponowania własną osobą oraz własnością powinna być nieograniczona, dopóki nie stanowi to ograniczenia swobody innej osoby. Jest uważana za dość skrajną formę liberalizmu, a także neoliberalizmu oraz leseferyzmu. Sam termin „libertarianizm” pochodzi od łacińskiego określenia słowa wolność. Głównym postulatem libertarianizmu jest postępująca minimalizacja wpływu państwa na jednostkę, aż do momentu całkowitego jej zaniku. Zgodnie z tym – powinno mieć miejsce zastąpienie wpływu państwa poprzez mechanizmy wolnorynkowe, które doprowadziłyby do całkowitej prywatyzacji.

Zasadami, które wolnościowcy (zwolennicy libertarianizmu) uznają za kluczowe, są przede wszystkim teorie związane z dostępem do wolnego rynku oraz popierające prawo własności, które zakwalifikowali do praw naturalnych. Własność jest wolnością, a każdy posiadacz ma nieograniczone prawo nią dysponować. Ponadto, filozofia ta zawiera krytykę systemu podatkowego, a także skrajny pogląd absolutnej bezużyteczności państwa jako tworu łączącego społeczeństwo. Zgodnie z teorią, każdy człowiek jest wyłącznym posiadaczem i panem swojego życia i tylko on ma prawo o nim decydować, a wszelkie organy państwowe powinny...

Podobne wypracowania