Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Heinz Fischer - biografia, życiorys

Heinz Fischer jest urzędującym (2011 r.) prezydentem Austrii. Na stanowisko prezydenta został wybrany po raz pierwszy w 2004 roku, a następnie w roku 2010 (doszło do jego powtórnej elekcji). Przed wyborami prezydenckimi Heinz Fischer należał do Socjalistycznej Partii Austrii.

Heinz Fischer urodził się w 1938 r. w Grazu. Po maturze rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Wiedeńskim, gdzie w 1961 roku obronił doktorat. Swoją karierę naukową kontynuował równolegle z karierą polityczną, np. stopień doktora habilitowanego otrzymał w 1978 r., a w latach 90. uzyskał stopień profesorski na uniwersytecie w Innsbrucku.

Kariera polityczna Heinza Fischera rozpoczęła się w 1963 r., od kiedy zaczął pracować jako sekretarz Socjalistycznej Partii Austrii w parlamencie, następnie od 1971 roku Fischer był członkiem Rady Narodowej (izby parlamentu). Dziewiętnaście lat później został on wybrany na przewodniczącego Rady Narodowej, awansował także na stanowisko wiceprzewodniczącego Socjalistycznej Partii Austrii (1979-2004). W latach 80. Fischer piastował stanowisko ministra nauki, w 1987 r. został także wybrany przewodniczącym partii socjalistycznej w Radzie Narodowej, a następnie przewodniczącym samej Rady (funkcję tę sprawował od 1990 do 2002 roku, w latach 2002-2004 był wiceprzewodniczącym Rady Narodowej). Warto zaznaczyć także, że w latach 1992-2004 był on wiceprzewodniczącym Europejskiej Partii Socjalistycznej.

W 2004 r. Heinz Fischer większością 52,41% wygrał austriackie wybory prezydenckie (rywalizował w nich z przedstawicielką Partii Ludowej – Benitą Ferrero-Waldner). Reelekcję w 2010 roku zapewniło mu poparcie Partii Zielonych i Partii Ludowej – w pierwszej turze zgromadził ponad 79% głosów.

Heinz Fischer poza działalnością polityczną i naukową angażował się także w działalność ekologiczną – przez wiele lat (do 2005 r.) był przewodniczącym austriackiej organizacji Przyjaciele Przyrody.  Fischer opublikował też wiele książek, których tematyka związana jest m.in. z systemem politycznym Austrii, partią socjalistyczną, przyszłością Europy oraz z demokracją i historią.

Prywatnie Heinz Fischer jest ojcem dwójki dzieci i małżonkiem (od 1968 r.) Margit Fischer.

Podobne wypracowania do Heinz Fischer - biografia, życiorys