Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Libertynizm - przedstawiciele, definicja, charakterystyka. Libertynizm oświeceniowy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Libertynizm to nurt filozoficzny, światopoglądowy oraz literacki o charakterze nieformalnym, nawiązujący do teorii renesansowego humanizmu. Pochwalał założenia nurtu materialistycznej filozofii epikurejczyków. Rozwijał się głównie we Francji, Szwajcarii, Niderlandach i Włoszech w XVII i XVIII w., wywierając znaczny wpływ na kulturę i literaturę epoki oświecenia. Przyczynił się także do rozwoju nurtu ateistycznego i antyklerykalizmu.

Głównym założeniem libertynizmu było przeciwstawienie się dominacji Kościoła oraz wolnomyślicielstwo. Zgodnie z tym – każdy człowiek powinien oswobodzić umysł i nie poddawać się ograniczeniom narzucanym przez tradycję, religię lub stereotypy czy kodeksy moralne. Najważniejsza w życiu każdego człowieka jest wolność oraz swoboda wyznania, polegająca na całkowitym uwolnieniu się spod wpływu jakiejkolwiek religii. Libertyni głosili tezę, że nie ma Boga (oprócz Słońca), a religia jest ludzkim wymysłem. Należy żyć w zgodzie z naturą, a dążenie do szczęścia powinno stanowić priorytet.

Cechą charakterystyczną nurtu jest nieograniczona wiara w ludzki rozum i zdobywanie wiedzy poprzez doświadczenie, ale jednocześnie niechęć do uznawania autorytetów. Należy poszerzać wiedzę poprzez zapoznawanie się z innymi...

Podobne wypracowania