Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Społeczeństwo wielokulturowe - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Społeczeństwo wielokulturowe (multikulturowe) to społeczeństwo, w którym współegzystują nieraz bardzo zróżnicowane kultury. Kraje, w których wyraźnie mamy do czynienia z tym typem społeczności, to przede wszystkim Stany Zjednoczone, Kanada czy Australia. Są to państwa, których współczesna ludność jest wynikiem dynamicznej emigracji ludzi z różnych części świata. Współcześnie tworzą oni bardzo różnicowane społeczeństwa. Innym przykładem społeczeństw wielokulturowych są społeczeństwa wielkich miast Europy Zachodniej, np. Paryż, Berlin czy Londyn.

Cechą charakterystyczną społeczeństw wielokulturowych jest konieczność zapewnienia przez władzę możliwości rozwoju często sprzecznych ze sobą kultur. Państwa wielokulturowe to zwykle liberalne państwa demokratyczne, co wiąże się z ich neutralnością światopoglądową i wyznaniową. Tym samym nie tylko nie mogą one decydować, która religia czy kultura jest lepsza i ma prawo do rozwoju, ale także powinny wspierać rozwój wszystkich kultur.

Każda kultura, choćby występująca w mniejszości, niezależnie od swojego pochodzenia, wyznawanych wartości, zwyczajów, orientacji seksualnej – musi mieć równe prawo do uczestnictwa w życiu publicznym kraju,...

Podobne wypracowania