Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Neoliberalizm - założenia, przedstawiciele, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Neoliberalizm to współczesny nurt ekonomiczny, społeczny i polityczny, nawiązujący w pewnych aspektach do założeń klasycznego liberalizmu. Sama nazwa stanowi skróconą wersję „nowoczesnego liberalizmu”. Ten kierunek poglądów w ujęciu ekonomicznym postuluje zastosowanie reguł liberalizmu we współczesnej gospodarce.

Nurt neoliberalizmu narodził się na przełomie lat 30. i 40. ubiegłego wieku, jednakże najpełniej rozwinął się w latach 80., szczególnie w Stanach Zjednoczonych oraz w Niemczech. Jako czołowego przedstawiciela tej filozofii wymienia się J.M. Keynesa i jego zwolenników. Z biegiem czasu wykształciło się kilka szkół neoliberalizmu: szkoła chicagowska, w której główną role odegrał noblista z dziedziny ekonomii, M. Friedman; szkoła niemiecka (W. Ecken), szkoła londyńska (F. A. von Hayek, również laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii).

Zasadą neoliberalizmu jest wolność ekonomiczna. Jednostki powinny mieć prawo wykonywać swoją działalność gospodarczą w sposób nieskrępowany i nieograniczony, zachowując jednocześnie prawo do szeroko pojętej wolności. Państwo powinno się powstrzymać od ingerencji w sytuację życiową i ekonomiczną społeczeństwa. Jego rolę należy ograniczyć...

Podobne wypracowania