Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Światopogląd - definicja, opis. Światopogląd człowieka i jego typy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Żyjąc i funkcjonując w świecie, codziennie gromadząc informacje czy też słuchając opinii innych ludzi, każdy człowiek kreuje własny światopogląd – pogląd na otaczający go świat. Światopogląd oznacza także stanowisko wobec takich kwestii jak miejsce i rolę człowieka w świecie czy sens życia (i inne), a wyraża się w określonych postawach, przemyśleniach, opiniach czy działaniach człowieka. Podejmując decyzje, człowiek często kieruje się właśnie swoim światopoglądem, wytworzonym przez siebie obrazem świata i ludzi.

Światopogląd jest zwykle zbudowany z trzech warstw, z których każda dotyczy innej sfery postrzegania świata przez człowieka. Po pierwsze – wyróżnić można warstwę opisową, w której każdy opisuje sobie świat, tworzy pewien katalog rzeczywistości, który przedstawia jej aspekty społeczne, kulturalne, gospodarcze, przyrodnicze czy polityczne. Na podstawie warstwy opisowej – która u każdego człowieka jest inna (jest to związane ze zróżnicowaniem doświadczeń i wyjątkowością świadomości każdej jednostki) – tworzone są kolejne warstwy światopoglądu: warstwa wartościująca i normatywna.

Wartościująca warstwa światopoglądu kataloguje rzeczywistość pod względem jej wartości wg określonego (specyficznego dla...

Podobne wypracowania