Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Liberalizm - Liberalizm demokratyczny - definicja, charakterystyka. Utylitaryzm J.S. Milla

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Liberalizm demokratyczny to jeden z wielu odłamów nurtu filozofii liberalizmu. Powstał pod koniec XIX wieku. Cechą charakterystyczna liberalizmu demokratycznego jest zdroworozsądkowość oraz czerpanie przyjemności z życia. Teoria ta została później nazwana „utylitaryzmem”.

Poczucie szczęścia było ściśle związane z przyjemnościami czerpanymi z różnych procesów życiowych i stosunkowo niewielkim uczuciem cierpienia, skala oceny była połączona ze zjawiskami społecznymi. Jako metodę uznawano tutaj proces maksymalizacji czynników powodujących przyjemność i minimalizacji czynników negatywnych.

Prekursorem tego nurtu był J.S. Mill. W aspekcie ekonomicznym szczęście społeczne zależało wprost od nagromadzenia dóbr, dopuszczalne były zasiłki dla najuboższych klas społecznych w celu zwiększenia partycypacji ubogich w szczęściu. Mill wysnuł także definicję (w ujęciu liberalizmu demokratycznego) wolności jednostki jako – wszystko to, co nie krzywdzi innych. Mill uważał system demokratyczny za najlepiej chroniący jednostkę przed łamanie jej praw i wolności. Demokracja jednocześnie także zapobiega przed nadmiernym ich nadużywaniem. Liberalizm demokratyczny nie negował całkowicie założenia, iż wolny rynek jest podstawą...

Podobne wypracowania