Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Liberalizm - Liberalizm socjalny - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Liberalizm socjalny to odłam nurtu liberalizmu. Za jego twórcę uważany jest angielski działacz związków zawodowych i wykładowca socjologii, żyjący na przełomie XIX i XX wieku – Leonard T. Hobhouse.

Zgodnie z definicją twórcy, liberalizm socjalny to nurt wolnościowy, który miał na celu utrwalenie zasad wolności. To ruch opierający się na usuwaniu przeszkód ograniczających spontaniczne działanie. Zawierał charakterystykę wolności osobistych, takich jak: wolność prawa wyboru zawodu, słowa i sumienia. Postulował wolność w wymiarze podatkowym, zwolnionym od arbitralnego narzucenia ich przez państwo. Powinna istnieć ponadto wolność zrzeszania się, stowarzyszeń oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Wolność powinna być dostępna dla każdej jednostki, ale nie w zakresie samowoli zachowania. Prawo musi ograniczać wolność, natomiast warunkiem koniecznym jest równość jednostek wobec niego.

Hobhouse skupił się na pojęciu własności, które uznawał za najważniejsze dla jednostki. Należało przywrócić społeczne pojęcie własności, polegające na utrwaleniu poglądu, iż nie jest ona nadawana przez naturę, lecz przez odpowiednie instytucje państwowe i społeczne. Są one odpowiedzialne za dystrybucję oraz wytwarzanie majątku...

Podobne wypracowania