Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Liberalizm - historia i geneza liberalizmu. John Locke, Karol Monteskiusz, Jean Jacques Rousseau

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Liberalizm, czyli styl myślenia stawiający w centrum swojego zainteresowania i rozważań jednostkę ludzką, uznając jej immanentne prawo do wolności, ma bogatą i długą historię. Niektórzy badacze zauważają, że już w starożytności można by odnaleźć pewne elementy myśli liberalnej. W większości przyjmuje się jednak, że liberalizm pojawił się XVII-XVIII wieku w Europie Zachodniej. Historia liberalizmu klasycznego to historia jego twórców i najważniejszych myślicieli.

Pierwszy, o którym warto wspomnieć, to John Locke, który żył w latach 1632-1704. W swoim najważniejszych dziełach, czyli „Rozważaniach dotyczących rozumu ludzkiego” i „Myśli o wychowaniu” zawarł koncepcję praw naturalnych oraz umowy społecznej. Koncepcja praw naturalnych stanowi ideologiczną podwalinę dla wszelkich koncepcji systemu praw człowieka, o ile umowa społeczna – rozumiana jako sprawowanie władzy w wyniku zawarcia określonego porozumienia o jej przekazaniu – z ludem, jest jedną z podstaw systemu demokratycznego.

Kolejny z wielkich myślicieli liberalizmu, Karol Monteskiusz (1689-1755), poparł koncepcję praw natury Johna Locke'a. Posunął się jednak w swoich rozważaniach dalej, tworząc koncepcję władzy, najbardziej zgodną z prawami...

Podobne wypracowania