Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

John Locke - poglądy. Liberalizm Locke'a - charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

John Locke to brytyjski filozof, politolog, ekonomista i pedagog, żyjący w XVII wieku. Był twórcą klasycznej postaci empiryzmu (teoria, w myśl której uważa się, iż wszelka wiedza pochodzi z doświadczenia) oraz teoretycznych podstaw rządów demokratycznych. Stworzył także ekonomiczną teorię wartości pieniądza, która stanowiła podstawę dla rozwoju nurtu monetaryzmu. Locke poświęcił się głównie filozofii społecznej, religii oraz pedagogice. Był wielkim zwolennikiem tolerancji i wolności, będąc również liderem nurtu liberalizmu. Jako przedstawiciel epoki oświecenia, stał się reprezentantem teorii poznania oraz zdroworozsądkowego postrzegania świata. Jego badania nie zawierały w sobie teorii naukowych, opierał się na wieloletnich doświadczeniach polegających na obserwacji społeczeństwa.

Do najważniejszych poglądów Locke'a należała teza, iż doświadczenie ludzkie stanowi podstawę wiedzy wewnętrznej i zewnętrznej. Człowiek przez całe życie nabywa doświadczenia na dwa sposoby – poprzez postrzeganie innych oraz refleksję nad sobą. Zasady moralne wynikają wyłącznie z praw natury, jednostka rodzi się jako niezapisana karta (tzw. tabula rasa), a normy i zachowania są jej wpajane w trakcie życia. Człowiek rodzi się rozumny i wolny,...

Podobne wypracowania