Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Liberalizm arystokratyczny - Monteskiusz - poglądy, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Liberalizm arystokratyczny jest jednym z odłamów filozofii liberalizmu politycznego. Za jego twórcę uważany jest Monteskiusz. Opowiadał się on za monarchią konstytucyjną i parlamentarną, propagował zasadę podziału władz, jednocześnie krytykując demokrację polityczną i społeczną. Wyznacznikiem możliwości sprawowania władzy był według niego wysoki cenzus majątkowy oraz konieczność pochodzenia z arystokratycznego rodu.

Zgodnie z założeniami nurtu – przywileje, rangi nadane poszczególnym jednostkom oraz szlachectwo rodowe były niezwykle ważnymi czynnikami, mającymi wpływ na kształtowanie się społeczeństwa i zasad, jakie nim rządziły. Monteskiusz dokonał procesu systematyzacji ówczesnych systemów politycznych oraz poddał je swojej ocenie. Według niego, funkcjonowanie monarchii jako ustroju byłoby niemożliwe, gdyż główne hasło – honor – było domeną stanu szlacheckiego.

Monteskiusz głosił, iż ludzie rodzą się równi, ale nie mogą trwać w równości, szczególnie w aspekcie podlegania zasadom prawnym. Autor nie uznawał jedynie różnic ze względu na posiadany stan majątkowy w kreowaniu tego kryterium podziałów społecznych i politycznych. Według filozofa istnieją trzy rodzaje ustroju...

Podobne wypracowania