Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Liberalizm i neoliberalizm - założenia i porównanie (różnice, podobieństwa)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Liberalizm to nurt polityczny i społeczny, którego podstawowym założeniem jest idea wolności jednostki. Jego korzenie sięgają epoki oświecenia. Jego przedstawiciele postulowali zniesienie ustroju feudalnego, zmniejszenie roli Kościoła w życiu społeczeństwa, ograniczenie przywilejów szlacheckich, wprowadzenie wolności gospodarczej w miejsce ustroju pańszczyźnianego oraz zaprowadzenie równości pośród wszystkich obywateli.

Współcześnie głównym hasłem przewodnim liberalizmu jest poszanowanie wolności jednostki w społeczeństwie, niezależnie od jej poglądów, rasy, religii oraz płci. Istnieje szacunek dla zasad moralnych i politycznych. Teoria ta opiera się na tolerancji oraz poszanowaniu wolności osobistych, dopóki nie krzywdzą one innej osoby. Innymi równie ważnymi przesłankami filozofii liberalizmu jest prawo człowieka do wolnego, konkurencyjnego rynku oraz niezależności gospodarczej. Wolność jest tu wartością nadrzędną. Liberalizm to teoria skupiająca się na indywidualizmie, negująca jednocześnie kolektywizm. Nie należy przeciwstawiać się nowościom, należy mieć otwarty i elastyczny umysł. Zachowana jest wiara w siłę ludzkiego rozumu. Obowiązuje zakaz poświęcenia ludzkiej wolności w zamian za rozwój ekonomiczny...

Podobne wypracowania