Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Socjalizacja - Socjalizacja pierwotna, socjalizacja wtórna. Fazy socjalizacji człowieka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Moment narodzin człowieka jest początkiem jego wieloletniej, trwającej nieraz całe życie, nauki. Jednak oprócz zdobywania wiedzy i umiejętności, człowiek musi nauczyć się komunikacji z ludźmi, współegzystowania z nimi, wchodzenia w relacje, krótko mówiąc – życia w społeczeństwie. Długotrwały proces rozwoju społecznego człowieka, rozwoju osobowości, uczenia się komunikacji z innymi oraz nabywania panujących w danej kulturze norm i wartości nazywa się socjalizacją.

Dzięki socjalizacji człowiek nabywa umiejętność życia w społeczeństwie i dzięki nim może realizować zadania, jakie stawiane mu są przez codzienność, np. znalezienie partnera czy współpraca w grupie. Socjalizacja jest bardzo ważnym procesem i istotne jest, by przebiegała w sposób poprawny. Na jej przebieg kluczowy wpływ ma najbliższe środowisko człowieka – jego rodzina (jedną z funkcji rodziny jest właśnie funkcja socjalizacyjna), ale także ważne są: otoczenie koleżeńskie, szkoła, rozmaite inne instytucje, które przekazują pewne wzorce zachowań, np. Kościół.

W procesie socjalizacji wyróżnia się dwie główne fazy, są to: socjalizacja pierwotna i wtórna. Faza pierwotna przypada na najwcześniejsze lata życia człowieka, kiedy...

Podobne wypracowania