Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wpływ społeczny - definicja, przykłady, konsekwencje

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wpływ społeczny oznacza uzależnianie swojego zachowania lub sposobu myślenia od nacisku innych osób. Warto zaznaczyć, że nacisk ludzi może być zarówno rzeczywisty (czyli inni ludzie naprawdę wymagają, byśmy zmienili swoje zachowanie), jak i wyobrażony (myślimy tylko, że inni wymagają od nas zmiany).

Możemy wyróżnić trzy główne przejawy wpływu społecznego na człowieka. Pierwszy z nich to naśladownictwo. Naśladownictwo jest podjęciem określonego pod wpływem wzorowania się na innych ludziach – naśladowania ich. Przykładem naśladownictwa może być takie zdarzenie: jeśli pada niewielki deszczyk, dana osoba może nie otwierać parasola – dopóki nie zobaczy ona, że jest jedyną osobą bez parasola spośród wszystkich przechodniów.

Drugim przejawem wpływu społecznego jest konformizm. Jest to zjawisko ulegania opinii panującej wśród większości osób w grupie (lub dostosowywania swojego zachowania do większości). Dlaczego tak się dzieje? Jednostce, która dotychczas miała zdanie odmienne od grupy, wydaje się, że duża liczba osób w grupie ma nad nią przewagę pod względem ilości informacji – ich opinia prawdopodobnie więc jest bardziej właściwa. Co więcej, jednostka pozostając przy swoim zdaniu,...

Podobne wypracowania