Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rozwarstwienie społeczne - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Społeczeństwo to złożony zbiór jednostek, które różnią się między sobą pod względem wielu rozmaitych cech, np. wieku, płci, statusu społecznego, wykształcenia i innych. Ze względu na tak wiele różnic społeczeństwo, dla celów np. statystycznych, układa się w pewne warstwy – ich członkowie są podobni do siebie pod względem określonej cechy. Zjawisko zróżnicowania społeczeństwa pod względem danej cechy nosi nazwę rozwarstwienia społecznego.

Warto zaznaczyć, że różnorodność jest naturalną cechą każdego społeczeństwa – jest ona niejednokrotnie źródłem rozwoju społecznego i siły społeczeństwa. Może się jednak zdarzyć, że rozwarstwienie społeczne, np. pod względem ekonomicznym, jest tak wyraźne, że hamuje to rozwój społeczny i stanowi źródło konfliktów.

Przykładem rozwarstwienia społecznego, które doprowadziło do konfliktu historycznej wagi, jest społeczeństwo francuskie w przededniu rewolucji francuskiej. Różnica między najbogatszymi – arystokracją – a najbiedniejszymi była tak głęboka, że niezadowolone społeczeństwo podniosło krwawy bunt.

We współczesnych społeczeństwach różnica między najbogatszymi grupami społecznymi, które posiadają...

Podobne wypracowania