Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Utopia, idealne państwo - Utopia według Tomasza Morusa. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utopia jest pewnego rodzaju pomysłem, wizją lepszego społeczeństwa, bardziej sprawiedliwego ustroju. Pierwsze utopie powstawały już w starożytności (np. „Państwo” Platona), jednak jako gatunek literacki utopia najbardziej upowszechniła się w okresie renesansu. Jednym z twórców literackiej utopii był Tomasz Morus (Thomas More) – angielski humanista, który ok. 1516 roku napisał swoją „Utopię” – dzieło, którego tytuł stał się określeniem również innych utworów zawierających wizję lepszej rzeczywistości.

„Utopia”, a właściwie „Książeczka zaiste złota i niemniej pożyteczna jak przyjemna o najlepszym ustroju państwa i nieznanej dotąd wyspie Utopii”, to obraz społeczeństwa zamieszkującego nieistniejącą krainę Utopię. Cechą charakterystyczną społeczności Utopii jest panująca w niej równość i sprawiedliwość oraz brak własności prywatnej.

Tomasz Morus bardzo dokładnie opisuje wiele aspektów z życia mieszkańców wyspy Utopia, szczegółowe opisy dotyczą również budowy idealnych miast, ich wzajemnej odległości itp. Jeśli chodzi o ustrój Utopii, to polega on na corocznych obradach posłów z każdego miasta (3 posłów z każdego...

Podobne wypracowania