Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Działania społeczne - typy wg Mertona (konformizm, innowacja, bunt, rytualizm, wycofanie). Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Aktywność człowieka, którą możemy bezpośrednio obserwować, to zachowanie. Jeśli do zachowania dodamy motywy tego zachowania, intencje danej osoby – mamy do czynienia z działaniem. Działanie ukierunkowane na innych ludzi nazywa się działaniem społecznym.

Działania ludzi są bardzo interesującym problemem badawczym, stąd badania na temat działań społecznych prowadziło wielu socjologów, m.in. Robert K. Merton.

Robert K. Merton przedstawił klasyfikację działań społecznych w oparciu o typy indywidualnego przystosowania jednostek do życia w społeczności. Są to: konformizm, innowacja, bunt, rytualizm oraz wycofanie.

Działania społeczne oparte na konformizmie to uleganie i podporządkowanie się działaniom grupy, realizowanie jej celów, postępowanie zgodnie z obowiązującymi regułami i normami.

Działania innowacyjne w danej grupie polegają na krytyce wartości, opinii, zachowań funkcjonujących w danej grupie i wprowadzeniu nowej jakości. Nowa jakość – innowacja – dotyczy przede wszystkim środków realizowania celów grupy, co do których następuje zgoda. Nowe środki niekoniecznie pokrywają się z systemem wartości wyznawanym wcześniej przez grupę.

Bunt to rodzaj działania społecznego (przystosowawczego) jednostki,...

Podobne wypracowania