Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rządy Bismarcka - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Otto von Bismarck otrzymał stanowisko premiera w roku 1862. Wybór padł na niego, bowiem był uważany za silnego polityka, który będzie potrafił trzymać w ryzach parlament, domagający się zbyt wielu (z punktu widzenia władcy) praw. Zanim jeszcze został premierem zapowiedział, że za cel stawia sobie wykorzystanie pierwszego lepszego konfliktu do sprowokowania wojny z Austrią oraz likwidację Związku Niemieckiego. Oba te działania miały w efekcie pozwolić na zjednoczenie Niemiec pod przewodnictwem Prus. Politycy europejscy z niedowierzeniem i sceptyzmem podchodzili do jego deklaracji, bowiem nie byli przyzwyczajeni, aby plany - i to dalekosiężne - były tak łatwo wyjawiane. Jak się jednak okazało nie była to jedynie retoryka: Bismarck doprowadził zarówno do wojny a Austrią, jak i Francją.

W roku 1866 pokonał Austrię, nie narzucając jej jednak ciężkich warunków pokojowych, bowiem jako wytrawny polityk zdawał sobie sprawę, że zarówno Prusy, jak i Austria mogą mieć w przyszłości wspólne interesy. W roku 1870 udało mu się doprowadzić do konfliktu z Francją i tak pokierować taktycznie sprawą (kwestia depeszy emskiej), że to Francja wypowiedziała Prusom wojnę, a nie odwrotnie. Sprawił również, że za Francją nie stanęło żadne mocarstwo....

Podobne wypracowania