Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Papież Jan XXIII - ocena pontyfikatu

Pontyfikat Jana XXIII łączy się z reformą Kościoła, a dokładnie – jej zapoczątkowaniem. Jan XXIII dał wiele pomysłów i przedstawił mnóstwo idei. W dużej mierze wszystko to zostało wcielone w życie jednak przez jego następcę, Pawła VI.

Pontyfikat Jana XXIII przypada na lata 1958-1963. Urodził się on w roku 1881 jako Angelo Giuseppe Roncalli. Już przed zostaniem papieżem dał się poznać jako osoba o otwartym umyśle, a zwłaszcza niosąca pomoc ludziom podczas II wojny światowej, jednocześnie starająca się nie mieszać w mediacje do momentu, kiedy nie było to niezbędne. Po śmierci Piusa XII szukano na jego następce kogoś, kto wytyczy nową drogą, a nie będzie powieleniem Piusa XII. Wybór padł na Roncalliego. Przyszedł czas na zmiany, ale jednocześnie papież był świadomy, że do zmian jest potrzebna szeroka konsultacja społeczna. W Kościele było wiele głosów, wiele pomysłów i należało ich wysłuchać, jak również wybrać wspólną przyszłą drogę. Należy bowiem pamiętać, że konserwatyzm kościelny był wysoce rozwinięty, a i tych głosów nie można było pominąć.

Przygotowania do soboru rozpoczęły się wraz z rokiem 1959. Miał on przebiegać w dyskusji i łączności – akcentowaniu wszystkiego tego, na czym można zbudować...

Podobne wypracowania