Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Papież Jan XXIII - ocena pontyfikatu

Pontyfikat Jana XXIII łączy się z reformą Kościoła, a dokładnie – jej zapoczątkowaniem. Jan XXIII dał wiele pomysłów i przedstawił mnóstwo idei. W dużej mierze wszystko to zostało wcielone w życie jednak przez jego następcę, Pawła VI.

Pontyfikat Jana XXIII przypada na lata 1958-1963. Urodził się on w roku 1881 jako Angelo Giuseppe Roncalli. Już przed zostaniem papieżem dał się poznać jako osoba o otwartym umyśle, a zwłaszcza niosąca pomoc ludziom podczas II wojny światowej, jednocześnie starająca się nie mieszać w mediacje do momentu, kiedy nie było to niezbędne. Po śmierci Piusa XII szukano na jego następce kogoś, kto wytyczy nową drogą, a nie będzie powieleniem Piusa XII. Wybór padł na Roncalliego. Przyszedł czas na zmiany, ale jednocześnie papież był świadomy, że do zmian jest potrzebna szeroka konsultacja społeczna. W Kościele było wiele głosów, wiele pomysłów i należało ich wysłuchać, jak również wybrać wspólną przyszłą drogę. Należy bowiem pamiętać, że konserwatyzm kościelny był wysoce rozwinięty, a i tych głosów nie można było pominąć.

Przygotowania do soboru rozpoczęły się wraz z rokiem 1959. Miał on przebiegać w dyskusji i łączności – akcentowaniu wszystkiego tego, na czym można zbudować wspólne idee i zamienić je w rzeczywistość. Jan XXIII wyciągnął rękę w stronę przedstawicieli innych religii. Nie dokończył swego dzieła, gdyż zachorował w roku 1962, a w roku kolejnym zmarł. Zmarł 3. czerwca, a chwilę wcześniej, bo 11. kwietnia, ukazała się jego encyklika „Pacem in terris”, co oznacza „Pokój na ziemi” i dobrze oddaje myśl papieską. Encyklika zawierała wezwanie do poszanowania człowieka przez człowieka, bez względu na jego wyznanie. Jednocześnie zawierała w sobie cenne obserwacje historyczne, a także polityczne. Nie była rewolucyjną encykliką, ale trudno tego oczekiwać od jakiejkolwiek encykliki. Nie wstrząsnęła więc kościołem, ale pokazywała drogę – otwarcia się na ludzi, którzy pozostają poza Kościołem.

Bez wątpienia Jan XXIII rozpoczął czas zmian. Zapoczątkował reformę kościelną. Był to wstęp, który rozwinie Paweł VI; śmierć papieża nie pozwoliła mu na przewodzenie soborowi do końca, a tym samym uniemożliwiła łatwą czy jednoznaczną oceny działań papieskich. Można jednak ocenić papieża jako człowieka, który wprowadził wiele nowości. Nie były one rewolucyjne, patrząc z zewnątrz, ale Kościół przez wieki przyzwyczaił się do określonych zachowań oraz określonego prestiżu objawiającego się także w bogactwie, dlatego też niejednokrotnie określano te zmiany jako zbyt daleko idące.

Papież wyszedł przede wszystkim do ludzi, jak również zauważył, że należy powrócić do idei ubóstwa, co w praktyce miało oznaczać – ponownie – nie rewolucyjne zmiany, a zaprzestanie afiszowania się bogactwem w momencie, gdy tyle ludzi na świecie głoduje. Będzie to kolejny element rozwinięty przez Pawła VI.

Jan XXIII skupił się na zwłaszcza na dialogu między religiami. To jego niewątpliwa zasługa.

Podobne wypracowania do Papież Jan XXIII - ocena pontyfikatu