Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jacek Kuroń - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jacek Kuroń, jeden z najważniejszych działaczy opozycyjnych okresu PRL-u, był nie tylko politykiem, ale również historykiem, publicystą i pedagogiem. Odegrał bardzo ważną rolę na scenie polityczno-społecznej państwa polskiego.    

Kuroń urodził się we Lwowie 3 marca 1934 roku. W roku 1949 przystąpił do Związku Młodzieży Polskiej (ZMP), gdzie działał aktywnie przez dłuższy czas, a w 1952 został instruktorem harcerstwa. W tym samym roku przystąpił również do PZPR, skąd został usunięty dwukrotnie w późniejszym czasie.

W 1957 roku ukończył studia na wydziale historii Uniwersytetu Warszawskiego. Dwa lata wcześniej wybrano go komendantem tzw. Hufca Walterowskiego, któremu przewodził aż do roku 1961. W 1955 zaczął również uczestniczyć w zebraniach klubu Krzywego Koła.

Z PZPR został usunięty po raz pierwszy w 1953 roku za krytykę koncepcji ideowej partii. W 1957 roku przystąpił do niej znowu, jednakże sytuacja powtórzyła się, gdy w 1964 razem z Karolem Modzelewskim wystosował „List Otwarty do Partii”, gdzie ponownie wyraził swoje niezadowolenie z jej działalności. Władze partii zareagowały natychmiast i usunęły z niej Kuronia. Dodatkowo otrzymał wyrok trzech lat pozbawienia wolności (po dwóch...

Podobne wypracowania