Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Imperium rosyjskie - rozwój imperium do czasów panowania Piotra I Wielkiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zanim Rosja na dobre stała się państwem imperialnym, borykać się musiała z problemami, jakie wiążą się z organizacją olbrzymiego terytorium.

W początkach swej państwowości Rosja była jedynie swobodnym zlepkiem księstw, które cieszyły się bardzo dużą autonomią. Ku stopniowej centralizacji w latach 40-tych i 50-tych IX wieku dążyła księżna Olga. Nie udało się jednak zapobiec rozbiciu dzielnicowemu Rusi Kijowskiej w wieku XI. Od tego momentu państwo targane było nieustającymi konfliktami pomiędzy rywalizującymi dzielnicami. Niedługo po tym, jak Andrzejowi I Bogolubskiemu udało się na powrót zjednoczyć państwo, wzrosło zagrożenie ze strony Złotej Ordy tatarskiej. Po klęsce Rosjan w bitwie po Kałką w roku 1223 większość dzielnic przeszła pod panowanie tatarskie. Duże zasługi dla Rusi tamtego okresu miał Książę Aleksander Newski, który za swe czyny otrzymał od chana Sartaka zwierzchnictwo nad wszystkimi księstwami.

Na początku wieku XIV nastąpiło przeniesienie siedziby metropolity do Moskwy (1325 r.). Niewiele lat później Dymitr Doński wykorzystał narastający kryzys wewnętrzny Złotej Ordy, która podzieliła się na liczne chanaty, i dokonał próby uwolnienia się spod tatarskiego zwierzchnictwa. Zwycięstwo w bitwie na Kulikowym Polu...

Podobne wypracowania