Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojna grecko-włoska - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mussolini, w przeciwieństwie do swojego wielkiego sojusznika, nigdy nie był wybitnym dowódcą ani strategiem. Włosi natomiast w żadnym stopniu na polu bitwy nie dorównywali Niemcom.

Włochy przystąpiły do wojny w roku 1940, za sprawą przyłączenia się do niemieckiej ofensywy na Francję. Po ogromnym sukcesie na Zachodzie duce był zdeterminowany, aby prowadzić konflikt i odnosić zwycięstwa na własną rękę. W tym celu 28 października 1940 roku armie, które rok wcześniej zajęły Albanię, ruszyły do ataku na Grecję. Decyzja ta nie była konsultowana z sojusznikiem, przez co posiadała duży pierwiastek ryzyka - wielu generałów odradzało jej podjecie. Mussolini, który cały czas bał się, że zostanie zupełnie zmarginalizowany przez Hitlera, nie zamierzał słuchać porad.

Pomimo zaskoczenia, Grecy nie zamierzali kapitulować bez walki. Szybko okazało się, ze Włoski plany, wg. których zajęcie Grecji miało nastąpić w 10-15 dni są zupełnie nierealne. Lotnictwo, czyli siły, które miały przesądzić o wiktorii, z powodu złej pogody zostało wyłączone z działań, a siły lądowe nie potrafiły sforsować greckiej obrony. Marzenia o kolejnej „wojnie błyskawicznej” rozwiały się i Włosi zmuszeni zostali do odwrotu. Wszystko wskazywało, że...

Podobne wypracowania