Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Epoka kamienia - charakterystyka epoki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Najstarsze, a zarazem najmniej znane nauce dzieje ludzkości, sięgają 3 - 4 mln lat wstecz, a okres ten zwykło nazywać się epoką kamienia. Przy czym epoka ta dzieli się na dwie pomniejsze, tj. starszą epokę kamienia - paleolit oraz młodszą epokę kamienną - neolit. Błędem byłoby twierdzić, że dotyczyły one jednego i tego samego rodzaju człowieka, wszak historia zwykła nauczać o ewolucji, która zmieniała wygląd rasy ludzkiej. Dlatego też w przypadku epoki kamienia należy brać pod uwagę rozwój człowieka, który funkcjonuje w nauce, po kolei, jako: homo habilis, homo erectus czy wreszcie - najbliższy nam - homo sapiens.

Pierwsza z omawianych epok, zwana także epoką kamienia łupanego, charakteryzuje się koczowniczym trybem życia. Ludzie żyli wówczas w niewielkich grupkach, nie posiadający swego stałego miejsca zamieszkania czy trwałych domostw. Nie było potrzeby, by w jednym miejscu osadzać się na dłużej. Taka paleolityczna grupa wędrowała od miejsca do miejsca w poszukiwaniu pożywienia, tj. dzikich owoców i zwierzyny. Nie prowadzono ogródków, roli, zbierano jedynie to, co znaleziono w lesie lub na łące. Nie hodowano zwierzyny, po prostu na nią polowano, doskonaląc przy tym techniki myśliwskie. Głównym miejscem ich tymczasowego...

Podobne wypracowania