Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojna w Kosowie (1999) - przyczyny, skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wojna w Kosowie w 1999 r. to zbrojny konflikt na terenach Prowincji Kosowo i Metohija. Wojna rozpoczyna się atakiem UCK (oddziałów albańskiej partyzantki) na serbskie siły porządkowe. Wojna wybucha 24 marca 1999 r. za przyczynę podaje się odrzucenie przez Serbów planu, jaki przygotowała Grupa Kontaktowa na konferencji w Rambouillet. Atak rozpoczęło NATO pod kryptonimem – Allied Force. Atak ten składał się z kilku faz i etapów, w skład których wchodziło kilka operacji zbrojnych. Operacje NATO miały na celu opanowanie Kosowa. Wyróżnia się pięć faz ataku NATO.

Większość państw NATO podejmuje decyzję o rozmieszczeniu wojsk na terenach serbskich. Rozpoczął się zmasowany atak, doszło do ujawnienia zbrodni i czystek etnicznych jakich dokonywał prezydent Slobodan Milośević. W 1999 r. doszło do wypędzenia z terenu Kosowa ok. 850 tys. Albańczyków. Działania wojenne zostały zakończone jednak w tym momencie do akcji wkroczyło albańskie UCK, które rozpoczęły atak na serbskie miasta i wioski. Ok. 300 tysięcy Serbów zostały wypędzonych ze swoich domów. 9 czerwca 1999 r. doszło do porozumienia między wojskami serbskimi a NATO, oficjalnie zadecydowano o wycofaniu się Serbów z Kosowa i pozostawienie prowincji siłom...

Podobne wypracowania