Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Irlandzka Armia Republikańska (IRA) - cele, powstanie

IRA jest zazwyczaj uznawana za pierwszą międzynarodową organizację terrorystyczną, we współczesnym rozumieniu pojęcia terroryzm. Skrót pochodzi od nazwy Irlandzka Armia Republikańska.
IRA została powołana do życia w roku 1916, skutkiem powstania wielkanocnego, które się zupełnie nie powiodło. Na czele IRA stanął Michael Collins.

Jak wyglądały przyczyny powstania organizacji bardzo dobrze ilustruje film Neila Jordana z roku 1996. Warto polecić go miłośnikom historii, którzy chcą z jednej strony faktów, a z drugiej pragną zrozumieć problem od strony czysto ludzkiej.

Collins prowadził partyzancką walkę z Anglikami i to walkę, która przynosiła skutek. Celem założonej przez niego organizacji było odzyskanie niepodległości. Nie był jednak fanatycznym dowódcą, a liczył się z realiami. Udało mu się wymusić na Anglikach szereg ustępstw, aż w końcu przystąpił do negocjacji w roku 1921, mającym za cel podpisanie irlandzko – angielskiego traktatu. Traktat podpisano w roku 1921, na jego mocy Irlandia stała się brytyjskim dominium. Był to krok naprzód, ale dla wielu było to zbyt mało. W IRA doszło do rozłamu.

Radykalne skrzydło postanowiło walczyć do momentu, aż Irlandia nie uzyska pełnej niepodległości. Collins został jednak zabity. Organizacja, której dał podstawy istnienia, poszła inną, niż Collinsa, drogą  – postawiono na terroryzm. Wiele wieków uzależnienia od Wielkiej Brytanii, jak i wiele złamanych obietnic sprawiło, że uważano to za najbardziej skuteczną drogę, zwłaszcza, że partyzantka Collinsa przyniosła skutki. Wierzono, że terror przyniesie oczekiwane skutki.

Podobne wypracowania do Irlandzka Armia Republikańska (IRA) - cele, powstanie