Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Komunizm w Rosji (do 1939 roku) - komunizm wojenny

Kluczową różnicą między komunizmem i równie totalitarnym faszyzmem był fakt, iż ten pierwszy zbudowany został na niezwykle mocnym fundamencie ideologicznym. Celem dynamicznie funkcjonującego ruchu, którego ojcami byli Karol Marks i Fryderyk Engels, było stworzenie na ziemi Królestwa równości i wolności. Choć idee te były niezwykle szczytne i ogromnie nęcące, to efekty działań komunistów okazały się opłakane.

Pochód w kierunku komunizmu rozpoczął się po zwycięstwie rewolucji bolszewickiej w roku 1917 w Rosji. Od tego momentu rozpoczęto budowę nowego modelu państwa i ustroju społeczno-gospodarczego, który miał gwarantować niebywały skok cywilizacyjny. Przeszkód jednak nie brakowało – obrona nabytej władzy przed kontrrewolucją „białych” i desantem wojsk alianckich oznaczała pogrążenie kraju w morderczej wojnie domowej. Szczególna sytuacja wewnętrzna wymagała odwoływania się do szczególnych środków. I tak już w 1917 roku powołana została Czeka – organizacja policyjna, na której czele stanął Feliks Dzierżyński, a także sprawnie zorganizowana przez Lwa Trockiego Armia Czerwona. Organizacje te, będące symbolem terroru państwowego, stać miały na straży bolszewickich...

Podobne wypracowania