Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rewolucja francuska - skutki rewolucji francuskiej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bilans rewolucji fancuskiej jest trudnym bilansem. Z jednej strony rewolucja francuska była chaosem –  każda kolejna grupa rządzacych miała własną wizję naprawy państwa, połączoną z chęcią zapewnienia sobie jak największej liczby przywilejów. Wystarczy wspomnieć o jakobinach – reformy połączyli ściśle z terrorem i zbudowaniem machiny strachu i donosicielstwa, która ich samych zaprowadziła pod ostrze gilotyny.

W bilans wpisuje się zatem stracenie mnóstwa ludzkich istnień – zarówno przeciwników rewolucji, jak i tych, którzy rewolucję powołali do życia. Jako najbardziej spektakularne wydarzenie można wymienić stłumienie buntu w Wandei w roku 1794, podczas którego wojsko użyło do wymordowania buntowników noyades – statku, załadowanego ludźmi, zatapianego w wodzie, a następnie opróżnianego ze zwłok (problemem rewolucji był fakt, że kaci nie nadążali z wykonywaniem swej powinności). To makabryczne wydarzenie trafnie ilustruje charakter rewolucji i trudno pominąć go w jej podsumowaniu. Z drugiej zaś strony rewolucja przyniosła trwałe zdobycze, w których to właśnie człowiek stawiany był na pierwszym miejscu.

Do najważniejszych osiągnięć w tym zakresie należy zaliczyć Deklarację...

Podobne wypracowania