Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Świat po I wojnie światowej - Jak zmienił się świat po I wojnie światowej?

I wojna światowa była konfliktem, którego zakończenie zmieniło porządek na całym świecie. Związane jest to z masowością wojny, ogromną liczbą państw biorących w niej udział oraz z wydarzeniami, które stały się bezpośrednimi skutkami konfliktu.

W wyniku I wojny światowej nastąpiło całkowite przetasowanie układu sił w Europie. Na miejsce starych monarchii pojawiły się nowe, niektóre - tak jak Polska - po długoletniej nieobecności w historii. Rozpad Austro-Węgier oraz Cesarstwa Niemieckiego dał miejsce dla wyzwolenia narodów, które przedtem były częściami składowymi tych monarchii.  Niepodległość zyskały Czechosłowacja, Polska, Litwa, kraje bałtyckie, oraz szereg państw słowiańskich z terenu Bałkan. Niemcy utraciły swe zamorskie kolonie, a Francja oraz Wielka Brytania wzmocniły swą pozycje kosztem tego kraju.

Powstały nowe ideologie. We Włoszech do władzy doszli faszyści pod dowództwem Benito Mussoliniego, który umiejętnie pokierował niezadowoleniem kół skupiających weteranów wojennych. Na gruncie nacjonalistycznym wyrosła niemiecka NSDAP, w krótkim czasie zdobywająca przewagę w nowopowstałej Republice Weimarskiej. Kryzys demokratycznych wartości oraz idei państw monarchistycznych był wszechobecny....

Podobne wypracowania