Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jesteś szlachcicem polskim. Czy przyłączyłbyś się do konfederacji barskiej? Opisz działania, które podjąłbyś, żeby zminimalizować skutki I rozbioru Polski

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Biorąc pod uwagę, iż Rzeczpospolita chyląca się ku upadkowi potrzebowała reform, które wzmocniłyby kraj, skonsolidowałyby jego społeczeństwo, a przede wszystkim ustanowiłyby nowy porządek, który zapewniłby Polsce pomyślność w przyszłych latach, mój stosunek do konfederacji barskiej z lat 1768-1772 jest niejednoznaczny. Z jednej strony, król Stanisław August Poniatowski próbował ustanowić równouprawnienie wobec ludzi o różnym wyznaniu, co przecież możemy sobie chwalić. W związku z tym trudno powiedzieć, aby konfederacja barska broniła rzeczy słusznej, walcząc o katolickość Polski. Była to w tamym momencie rzecz mniej istotna.

Jednakże konfederacja ta próbowała również bronić innych spraw, bardzo istotnych dla Rzeczpospolitej. Mianowicie próbowano wyzwolić się spod kurateli rosyjskiej, osadzić na tronie innego władcę, który nie byłby zależny od decyzji władcy Rosji. To z pewnością możemy sobie chwalić.

Ostatecznie konfederacja barska, mimo swych początkowych sukcesów, upadła i stała się pretekstem do oskarżania Polskę o anarchię i przeprowadzenia I rozbioru Polski. Choć oczywiście był to jedynie pretekst, gdyż sąsiednie mocarstwa znały po prostu militarną słabość Rzeczpospolitej i...

Podobne wypracowania