Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Społeczeństwo polskie - Przemiany społeczne w Polsce w latach 80. - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W latach 1971-1976 w Polsce za wszelką cenę starano się doprowadzić do intensywnego wzrostu gospodarczego, zaciągając na ten cel ogromne kredyty. Na skutek kryzysu energetyczno-paliwowego na świecie w 1974 roku, koncepcja ich spłaty załamała się.

Pod koniec lat 70 sytuacja ekonomiczna Polski gwałtownie się załamała, a nastroje społeczne pogorszyły się. Sytuację tę wykorzystywała podnosząca powoli głos opozycja, wspierana przez państwa zachodnie, ze Stanami Zjednoczonymi na czele. Powstawały organizacje występujące przeciw władzy ludowej, takie jak Komitet Obrony Robotników czy Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela.

W sierpniu 1980 roku miały miejsce liczne masowe strajki, z początku o charakterze ekonomicznym, później już także politycznym. Ich następstwem było, między innymi, powstanie Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego „Solidarność” – ruchu społeczno-politycznego na rzecz reform, który w swym szczytowym momencie skupiał około 9 mln członków. Wysuwane przez „Solidarność” żądania były nie do spełnienia dla władz Polski Ludowej, w wyniku czego doszło do paraliżujących funkcjonowanie kraju kolejnych, przedłużających się wieców i strajków.

Strajkujący, kierowani przez Lecha...

Podobne wypracowania