Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Towarzystwo Kursów Naukowych - powołanie, funkcjonowanie, cele

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Towarzystwo Kursów Naukowych (TKN) było pierwszą polską uczelnią, która rozpoczęła działalność po zamknięciu Szkoły Głównej w Warszawie. TKN powstało w 1905 r. i rozpoczęło edukację, której status obecnie uznać można za pierwszą prywatną szkołę wyższą. TKN było spadkobiercą idei Uniwersytetu Latającego. TKN organizowała kursy, szkolenia dokształcające i propagowała działalność naukową. TKN miała kilka wydziałów – matematyczny, techniczny, rolniczy i humanistyczny. TKN działało do roku ok. 1918. W 1918 nastąpiło przekształcenie TKN na Wolną Wszechnicę Polską.

Podobną nazwę otrzymała organizacja intelektualistów, którzy 11 stycznia 1978 r. założyli w Warszawie Towarzystwo Kursów Naukowych. Intelektualiści organizowali pod tym szyldem szereg wykładów, klubów dyskusyjnych itp. organizowano wykłady z historii, ekonomii i filozofii. Wszystkie wykłady organizowane były w mieszkaniach i placówkach kościoła katolickiego. Towarzystwo Kursów Naukowych zostało założone 11 stycznia 1978 r. przez intelektualistów z opozycji antysocjalistycznej. Nazwa TKN nawiązywała do uczelni z roku 1905. próbowano w ten sposób oddać charakter Polski, intelektualiści uważali, że sytuacja Polski...

Podobne wypracowania