Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wacław II i Wacław III królami Polski

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wacław II z dynastii Przemyślidów formalnie rządy w Czechach objął w roku 1278, po tragicznej śmierci swojego ojca Przemysła Ottokara II w bitwie pod Suchymi Krutami lecz do roku 1285 z powodu swojej małoletniości był on uzależniony od regenta. Rozpoczęcie samodzielnego panowania nad Czechami i Morawami przez Wacława II wiązało się z koniecznością uznania zwierzchności lennej od Rudolfa Habsburga.

W roku 1288, w chwili bezpotomnej śmierci Leszka Czarnego, księcia krakowskiego, władca czeski postanowił wmieszać się aktywnie w sprawy polskie. Zamierzał on ubiegać się o faktycznie elekcyjny tron w Krakowie, mając dalekie powiązania z panującymi Piastami (poprzez swoją ciotkę) oraz posiadając niekwestionowany autorytet i bogactwo. Niepopularne rządy Piastowiczów w Krakowie pozwoliły Wacławowi zdobyć na tyle szerokie poparcie wśród lokalnych elit, iż Henryk IV Probus, umierając w roku 1290 zapisał część swojego księstwa właśnie władcy czeskiemu, któremu ponadto wcześniej hołd złożyła część książąt śląskich. Wkroczenie wojska czeskiego do Małopolski w roku 1291 oraz równoczesne zrzeczenie się tej dzielnicy przez prawowitego jej następcę - Przemysła II wielkopolskiego a następnie pokonanie sił Władysława Łokietka, oznaczało przejęcie kluczowej...

Podobne wypracowania