Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ludwik Węgierski - panowanie na Węgrzech

Od roku 1308 na tronie węgierskim zasiadali przedstawiciele francuskiej dynastii Andegawenów – pierwszym z nich był Karol Robert. W roku 1320 wziął on za żonę córkę polskiego króla Władysława Łokietka – Elżbietę, czym przypieczętowany został polsko-węgierski sojusz. Z ich małżeństwa zrodził się w Wyszehradzie w roku 1326 Ludwik, późniejszy król Węgier – gdzie otrzymał nawet przydomek „Wielki”.

Karol Robert zmarł 16 lipca roku 1342, a jego jedynym naturalnym żyjącym następcą był właśnie Ludwik, który niezwłocznie, pięć dni później został koronowany. Wielki wpływ na poczynania nastoletniego króla miała jego matka – Elżbieta Łokietkówna, która początkowo sprawowała władzę w jego imieniu, a następnie, aż do swojej śmierci w roku 1380, była najbliższym doradcą władcy.

Pierwszą kwestią z jaką planował się uporać Ludwik była sprawa Neapolu, w którym władzę sprawowała królowa Joanna I. Węgierski król nieskutecznie usiłował opanować terytorium południowych Włoch w latach 1343-1350, najpierw drogą dyplomatyczną a następnie zbrojnie, co poniekąd mu się udało, ale szybko musiał się wycofać z Neapolu i uznać wyższość swojego kuzyna Karola z Durazzo.

W...

Podobne wypracowania