Ludwik Węgierski - panowanie na Węgrzech
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Od roku 1308 na tronie węgierskim zasiadali przedstawiciele francuskiej dynastii Andegawenów – pierwszym z nich był Karol Robert. W roku 1320 wziął on za żonę córkę polskiego króla Władysława Łokietka – Elżbietę, czym przypieczętowany został polsko-węgierski sojusz. Z ich małżeństwa zrodził się w Wyszehradzie w roku 1326 Ludwik, późniejszy król Węgier – gdzie otrzymał nawet przydomek „Wielki”.
Karol Robert zmarł 16 lipca roku 1342, a jego jedynym naturalnym żyjącym następcą był właśnie Ludwik, który niezwłocznie, pięć dni później został koronowany. Wielki wpływ na poczynania nastoletniego króla miała jego matka – Elżbieta Łokietkówna, która początkowo sprawowała władzę w jego imieniu, a następnie, aż do swojej śmierci w roku 1380, była najbliższym doradcą władcy.
Pierwszą kwestią z jaką planował się uporać Ludwik była sprawa Neapolu, w którym władzę sprawowała królowa Joanna I. Węgierski król nieskutecznie usiłował opanować terytorium południowych Włoch w latach 1343-1350, najpierw drogą dyplomatyczną a następnie zbrojnie, co poniekąd mu się udało, ale szybko musiał się wycofać z Neapolu i uznać wyższość swojego kuzyna Karola z Durazzo.
W kolejnych latach Ludwik zaangażował się wraz ze swoim sojusznikiem, Kazimierzem Wielkim w sprawy ruskie. Obaj władcy zgodnie współdziałali w czasie podboju Halicza i Włodzimierza, które ostatecznie przypadły stronie polskiej. Działania te były ściśle powiązane z dynastycznymi planami węgierskiego króla, który wykorzystując swoje dobre układy z Kazimierzem Wielkim oraz fakt, iż najprawdopodobniej nie doczeka się on męskiego potomka, aktywnie włączył się w walkę o sukcesję polską. Ludwik uzyskał wówczas formalnie zapewnienie, iż w przypadku wygaśnięcia prostej linii Piastów przejmie on koronę po Kazimierzu Wielkim. W roku 1355 w Budzie doszło do jego spotkania z przedstawicielami polskiej szlachty, na którym potwierdziła ona wcześniejsze ustalenia między monarchami, uzyskując w zamian szereg przywilejów i swobód.
Po uregulowaniu stosunków z Polską, Ludwik powrócił do spraw południowych i kontynuował zakrojoną na szeroką skalę ekspansję na Bałkanach. W niedługim czasie zdołał opanować Dalmację, wzmacniając kosztem Wenecji swoją pozycję nad Adriatykiem oraz zhołdował m. in. Serbię, Chorwację oraz przejściowo Bośnię.
Ludwik Wielki zmarł we wrześniu roku 1382 w Trnawie i obecnie uchodzi za jednego z najwybitniejszych władców w dziejach Węgier.
Podobne wypracowania do Ludwik Węgierski - panowanie na Węgrzech
- Papież Jan XXIII - ocena pontyfikatu
- Społeczeństwo polskie - Przemiany społeczne w Polsce w latach 80. - opracowanie
- Katarzyna Kozyra - biografia, życiorys
- Wacław II i Wacław III królami Polski
- Świat po I wojnie światowej - Jak zmienił się świat po I wojnie światowej?
- Jan Kazimierz - charakterystyka i dokonania w czasie potopu szwedzkiego
- Doktryna Trumana - doktryna powstrzymania
- Jesteś szlachcicem polskim. Czy przyłączyłbyś się do konfederacji barskiej? Opisz działania, które podjąłbyś, żeby zminimalizować skutki I rozbioru Polski
- Mohammad Reza Shah Pahlavi - Biała rewolucja w Iranie
- Rządy Bismarcka - opracowanie
- Włodzimierz Lenin - biografia, życiorys
- Konrad Adenauer - biografia, życiorys
- Ugoda w Hadziaczu
- Enver Hodża - rządy w Albanii
- Wiosna Ludów w Europie - w Polsce, w Niemczech, we Francji, na Węgrzech, w Austrii, we Włoszech
- Marzec 1968 - protesty studenckie w marcu 1968 (8 marzec 1968)
- Polityka Wielkiej Trójki wobec Niemiec
- Karol Darwin - biografia, życiorys
- Traktat trzech czarnych orłów (1732 r.)
- Sytuacja w Czechosłowacji - Czechosłowacja po II wojnie światowej