Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Marzec 1968 - protesty studenckie w marcu 1968 (8 marzec 1968)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wydarzenia marcowe 1968 r. w Polsce przeszły do historii jako okres bardzo trudnej i ciężkiej sytuacji w kraju. Dawał się we znaki kryzys polityczny, brak autorytetu władzy, masowe represje i ogólna sytuacja gospodarcza kraju sprzyjała rozruchom. Pod wpływem poluzowania się sytuacji w Czechosłowacji i w ZSRR, przyszła kolej na Polskę. Polska czekała na proces demokratyzacji, który obserwowany był w sąsiadujących państwach bloku sowieckiego. 8. marca 1968 r. doszło do wiecu studenckiego na Uniwersytecie Warszawskim, na którym studenci żądali unieważnienia decyzji o represjach wobec nieprzychylnych politycznie działaczy, zażądano zaprzestania prześladowań oraz przywrócenia praw studenckich tym, którzy wcześniej protestowali przeciwko zdjęcia ze sceny słynnych „Dziadów” Dejmka. Dodatkowo fale rozruchów podsycało stronnictwo zwolenników generała Mieczysława Moczara.

Wiec studencki został zaatakowany przez oddziały milicji, które pojawiły się w cywilu w autokarach z napisem „Wycieczka”. Funkcjonariusze milicji próbowali łapać poszczególne osoby z wiecu, dodatkowo studenci zostali zaatakowani przez zorganizowane oddziały mundurowe, które wdarły się przez główną bramę....

Podobne wypracowania