Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wiosna Ludów w Europie - w Polsce, w Niemczech, we Francji, na Węgrzech, w Austrii, we Włoszech

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pojęciem Wiosna Ludów określa się dziś ruchy rewolucyjne jakie miały miejsce na terenie niemal całej Europy w latach 1848 – 1849. Ruchy te były skierowane przede wszystkim we władzę, w międzynarodowy, ale i krajowy porządek polityczny, jaki ustanowiono na Kongresie Wiedeńskim która miała charakter władzy autorytarnej, choć generalnie przyczyny ich wybuchu, przebieg i charakter wydarzeń mogą być w każdym kraju nieco inne.

Jako jeden z najważniejszych czynników zaistnienia Wiosny Ludów podaje się przemiany społeczne, jakie miały miejsce w Europie pod wpływem industrializacji, a poprzez to wzrostu znaczenia proletariatu, tj. klasy najemnych robotników. Dodatkowo w tamtych czasach miał miejsce nieurodzaj spowodowany m.in. tzw. „zarazą” ziemniaczaną, czy po prostu mizernymi plonami zboża, a co za tym idzie przez Europę przeszła fala głodu. Chłopi ruszyli do walki o swoje prawa, pragnąc znieść pańszczyznę oraz chcąc dostać ziemię na własność. Jednocześnie mieszkańcy miast zażądali poprawy warunków życia oraz pracy, a bogatsi mieszczanie wysunęli roszczenia dotyczące poszerzenia swobód obywatelskich.

Można powiedzieć, że to właściwie dopiero w czasie Wiosny Ludów zrodziła się idea państwa narodowego...

Podobne wypracowania