Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Traktat trzech czarnych orłów (1732 r.)

Traktat trzech czarnych orłów (traktat Loewenwolda) był tajnym porozumieniem pomiędzy Austrią i Rosją, podpisanym 23 września 1732 roku. Następnie dołączyły do traktatu Prusy. Dotyczył on obsadzenia tronu polskiego, po śmierci Augusta II. Na mocy traktatu została wykluczona kandydatura Stanisława Leszczyńskiego, przy jednoczesnym opowiedzeniu się przeciwko Augustowi Sasowi (synowi Augusta II).

Na króla zaproponowano Dona Emanuela (syn króla Piotra II Spokojnego, władcy Portugalii), portugalskiego infanta. Tak naprawdę kandydatura Sasa nie budziła jednak prawdziwego sprzeciwu mocarstw. Był to jedynie zabieg taktyczny – demonstracja w czasie zbliżenia się ze sobą Francji i Saksonii.

Prusy miały otrzymać Kurlandię i było to podstawową przyczyną, dla której traktat nie został ratyfikowany przez Rosję oraz Austrię, które osiągnęły już swój cel – przyciągnęły Prusy do siebie.

Postanowienia traktatu nie weszły zatem w życie. Obowiązywały jedynie na papierze, ale realnym jego skutkiem było pokazanie, że mocarstwa mieszanie się w sprawy polskie uważają za naturalne.

Podobne wypracowania do Traktat trzech czarnych orłów (1732 r.)