Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mohammad Reza Shah Pahlavi - Biała rewolucja w Iranie

Po zakończeniu II wojny światowej Iran był teatrem ciągłych zamachów, niepokojów, zamieszek oraz mieszania się wpływów Zachodu i Związku Radzieckiego. W latach 50., dzięki staraniom USA, a zwłaszcza CIA, Iran stał się bastionem zachodniego systemu bezpieczeństwa w regionie. Zdobywając dominującą pozycję wśród sąsiednich państw, trapiony był jednak wieloma problemami wewnętrznymi.

Odpowiedzią na te potrzeby stała się seria reform wewnętrznych rozpoczęta w 1963 r. przez ostatniego jak dotąd szachinszacha Iranu, którym był Mohammad Reza Shah Pahlavi. Reformy te zyskały sobie nazwę „białej rewolucji”. By uzyskać legitymizację dla przeprowadzenia zmian, szach zwołał referendum, w którym ponad 99% Irańczyków opowiedziało się za ich wprowadzeniem. Miały one w pokojowy sposób wzmocnić państwo ekonomicznie i uczynić z niego regionalne mocarstwo.

Najważniejszym punktem były reformy związane z własnością ziemi. Odcinały one stare, wpływowe rody i oddawały ziemię w ręce chłopów. W tej klasie szach upatrywał swoich najwierniejszych sojuszników. Innymi ważnymi reformami były: nacjonalizacja lasów, prywatyzacja firm państwowych, nadanie prawa do głosowania kobietom, utworzenie „oddziałów...

Podobne wypracowania