Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Enver Hodża - rządy w Albanii

Enver Hodża urodził się 16 października 1908 roku w Gjirokastrze w muzułmańskiej rodzinie. Duży wpływ na jego późniejsze poglądy miał wujek Hodży Hysen Hoxha, który walczył o niepodległość Albanii, który sprzeciwiał się rządowi powstałemu po odzyskaniu wolności.

Pierwszy, poważniejszy kontakt z komunistami Hodża nawiązał we Francji, gdzie publikował w ogranie francuskich komunistów „L`Humanite”. Przez komunistyczne broszury utracił pracę sekretarza w albańskim konsulacie w Brukseli.  W wyniku tej sytuacji Hodża wrócił w 1936 roku do Albanii. W 1939 roku odmówił wstąpienia do Albańskiej Partii Faszystowskiej, w wyniku czego ponownie stracił pracę, tym razem jako nauczyciel. W Tiranie otworzył sklep, w którym spotykała się grupa komunistów tzw. grupa korczańska. W 1941 roku został wybrany I sekretarzem Albańskiej Partii Komunistycznej. W 1942 roku zainicjował powstanie Frontu Wyzwolenia Narodowego (UNC), który w 1944 roku kontrolował ponad połowę terytorium Albanii. W 1944 roku został przewodniczącym Antyfaszystowskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. W tym samym roku został mianowany premierem.

Hodża chciał uzyskać samowystarczalność żywieniową Albanii. Próbował osiągnąć to poprzez konfiskatę gospodarstw rolnych i połączenie ich w spółdzielnie produkcyjne. Ogromną wagę przykładał do elektryfikacji i industrializacji. Ze strachu przed inwazją radziecką, nakazał wybudować tysiące bunkrów na wybrzeżach Albanii. W czasie rozłamu w bloku komunistycznym opowiedział się po stronie Związku Radzieckiego a przeciwko sąsiedniej Jugosławii i tym samym uniknął długu wobec Jugosławii. Ten sam krok podjął po śmierci Stalina. Odsunął się od komunizmu radzieckiego i uniknął spłaty długu wobec ZSRR przez związek z maoizmem.

Za rządów Hodży represjonowano wszystkie religie, niszczono dzieła sztuki sakralnej, mordowano i aresztowano księży oraz duchownych muzułmańskich. W 1967 roku rząd albański ogłosił zupełny ateizm Albanii. Hodża utworzył służbę bezpieczeństwa tzw. Sigurimi, która bestialsko rozprawiała się z wrogami Hodży. W Albanii nie przestrzegano praw człowieka. Łamano konstytucyjną gwarancję wolności słowa, sumienia i zgromadzeń. Sądy były uległe władzom partyjnym, podróże zagraniczne były zakazane nikt nie miał prawa do posiadania prywatnego samochodu. W 1978 roku Hodża zerwał kontakt z Chinami skazując Albanię na izolację.

Enver Hodża zmarł 11 kwietnia 1985 roku. Jego miejsce zajął Ramiz Alia. Komuniści zostali obaleni dopiero w 1992 roku.

Podobne wypracowania do Enver Hodża - rządy w Albanii