Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Enver Hodża - rządy w Albanii

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Enver Hodża urodził się 16 października 1908 roku w Gjirokastrze w muzułmańskiej rodzinie. Duży wpływ na jego późniejsze poglądy miał wujek Hodży Hysen Hoxha, który walczył o niepodległość Albanii, który sprzeciwiał się rządowi powstałemu po odzyskaniu wolności.

Pierwszy, poważniejszy kontakt z komunistami Hodża nawiązał we Francji, gdzie publikował w ogranie francuskich komunistów „L`Humanite”. Przez komunistyczne broszury utracił pracę sekretarza w albańskim konsulacie w Brukseli.  W wyniku tej sytuacji Hodża wrócił w 1936 roku do Albanii. W 1939 roku odmówił wstąpienia do Albańskiej Partii Faszystowskiej, w wyniku czego ponownie stracił pracę, tym razem jako nauczyciel. W Tiranie otworzył sklep, w którym spotykała się grupa komunistów tzw. grupa korczańska. W 1941 roku został wybrany I sekretarzem Albańskiej Partii Komunistycznej. W 1942 roku zainicjował powstanie Frontu Wyzwolenia Narodowego (UNC), który w 1944 roku kontrolował ponad połowę terytorium Albanii. W 1944 roku został przewodniczącym Antyfaszystowskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. W tym samym roku został mianowany premierem.

Hodża chciał uzyskać samowystarczalność żywieniową Albanii. Próbował osiągnąć to poprzez...

Podobne wypracowania