Enver Hodża - rządy w Albanii
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Enver Hodża urodził się 16 października 1908 roku w Gjirokastrze w muzułmańskiej rodzinie. Duży wpływ na jego późniejsze poglądy miał wujek Hodży Hysen Hoxha, który walczył o niepodległość Albanii, który sprzeciwiał się rządowi powstałemu po odzyskaniu wolności.
Pierwszy, poważniejszy kontakt z komunistami Hodża nawiązał we Francji, gdzie publikował w ogranie francuskich komunistów „L`Humanite”. Przez komunistyczne broszury utracił pracę sekretarza w albańskim konsulacie w Brukseli. W wyniku tej sytuacji Hodża wrócił w 1936 roku do Albanii. W 1939 roku odmówił wstąpienia do Albańskiej Partii Faszystowskiej, w wyniku czego ponownie stracił pracę, tym razem jako nauczyciel. W Tiranie otworzył sklep, w którym spotykała się grupa komunistów tzw. grupa korczańska. W 1941 roku został wybrany I sekretarzem Albańskiej Partii Komunistycznej. W 1942 roku zainicjował powstanie Frontu Wyzwolenia Narodowego (UNC), który w 1944 roku kontrolował ponad połowę terytorium Albanii. W 1944 roku został przewodniczącym Antyfaszystowskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. W tym samym roku został mianowany premierem.
Hodża chciał uzyskać samowystarczalność żywieniową Albanii. Próbował osiągnąć to poprzez konfiskatę gospodarstw rolnych i połączenie ich w spółdzielnie produkcyjne. Ogromną wagę przykładał do elektryfikacji i industrializacji. Ze strachu przed inwazją radziecką, nakazał wybudować tysiące bunkrów na wybrzeżach Albanii. W czasie rozłamu w bloku komunistycznym opowiedział się po stronie Związku Radzieckiego a przeciwko sąsiedniej Jugosławii i tym samym uniknął długu wobec Jugosławii. Ten sam krok podjął po śmierci Stalina. Odsunął się od komunizmu radzieckiego i uniknął spłaty długu wobec ZSRR przez związek z maoizmem.
Za rządów Hodży represjonowano wszystkie religie, niszczono dzieła sztuki sakralnej, mordowano i aresztowano księży oraz duchownych muzułmańskich. W 1967 roku rząd albański ogłosił zupełny ateizm Albanii. Hodża utworzył służbę bezpieczeństwa tzw. Sigurimi, która bestialsko rozprawiała się z wrogami Hodży. W Albanii nie przestrzegano praw człowieka. Łamano konstytucyjną gwarancję wolności słowa, sumienia i zgromadzeń. Sądy były uległe władzom partyjnym, podróże zagraniczne były zakazane nikt nie miał prawa do posiadania prywatnego samochodu. W 1978 roku Hodża zerwał kontakt z Chinami skazując Albanię na izolację.
Enver Hodża zmarł 11 kwietnia 1985 roku. Jego miejsce zajął Ramiz Alia. Komuniści zostali obaleni dopiero w 1992 roku.
Podobne wypracowania do Enver Hodża - rządy w Albanii
- Świat po I wojnie światowej - Jak zmienił się świat po I wojnie światowej?
- Jan Kazimierz - charakterystyka i dokonania w czasie potopu szwedzkiego
- Doktryna Trumana - doktryna powstrzymania
- Jesteś szlachcicem polskim. Czy przyłączyłbyś się do konfederacji barskiej? Opisz działania, które podjąłbyś, żeby zminimalizować skutki I rozbioru Polski
- Mohammad Reza Shah Pahlavi - Biała rewolucja w Iranie
- Rządy Bismarcka - opracowanie
- Ludwik Węgierski - panowanie na Węgrzech
- Włodzimierz Lenin - biografia, życiorys
- Konrad Adenauer - biografia, życiorys
- Ugoda w Hadziaczu
- Wiosna Ludów w Europie - w Polsce, w Niemczech, we Francji, na Węgrzech, w Austrii, we Włoszech
- Marzec 1968 - protesty studenckie w marcu 1968 (8 marzec 1968)
- Polityka Wielkiej Trójki wobec Niemiec
- Karol Darwin - biografia, życiorys
- Traktat trzech czarnych orłów (1732 r.)
- Sytuacja w Czechosłowacji - Czechosłowacja po II wojnie światowej
- Nina Andrycz - biografia, życiorys
- Elamici - pochodzenie, rozwój, charakterystyka ludu elamickiego
- Operacja Avalanche - Lądowanie pod Salerno (1943 r.)
- Oświecenie w Europie - kultura i sztuka europejskiego Oświecenia