Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Elamici - pochodzenie, rozwój, charakterystyka ludu elamickiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Elamici to lud nieznanego pochodzenia, wywodzący się z południowo-zachodniego Iranu. Wedle niektórych źródeł Elamici wiązani są z ludami indo-aryjskimi, które osiadły na tych terenach w ramach wędrówek. Język Elamitów był bardzo zbliżony do sumeryjskiego, być może wynikało to z przenikania się ich społeczności z kulturą Sumeru, jednak trudno ten język rozszyfrować i przyporządkować do jakiejś ściśle określonej grupy języków. Trudność w ocenie i klasyfikacji pochodzeniowej Elamitów wynika z braku źródeł i śladów ich działalności, na tyle dostatecznej by móc jednoznacznie stwierdzić charakter ich pochodzenia.

Pod koniec IV tysiąclecia p.n.e. powstało państwo Elam ze stolicą w Suzie. Charakterystyczną cechą państwa Elamitów była luźna struktura administracyjna i brak sztywnych, ustalonych granic terytorialnych. Elamici bardzo często podejmowali wyprawy wojenne na sąsiadujące państwa-miasta. Łupiąc i grabiąc sąsiadujące państwa przejmowali kulturę, wierzenia i cechy innych ludów, co zdecydowanie utrudnia ocenę ich działalności i dorobku kulturowego. Wiadomo, że Elamici przyczynili się do upadku cywilizacji sumeryjskiej tzw. III dynastii z UR oraz państwa średniobabilońskiego z dynastii Kasyckiej.

Kres...

Podobne wypracowania