Pontyfikat Jana Pawła II - znaczenie pontyfikatu
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Znaczenie pontyfikatu Jana Pawła II jest doniosłe i przypada na okres przełomu między XX a XXI wiekiem. Pontyfikat Jana Pawła II przede wszystkim otworzył Kościół na dialog z innymi religiami, rozmowy ze światem i społecznościami. Uznaje się, iż przemiana Kościoła Katolickiego zaszła podczas Soboru Watykańskiego II. Trzeba jednak bardzo mocno zaznaczyć, iż papież Jan Paweł II miał w nim swój spory udział.
Jan Paweł II dążył do pogodzenia zwaśnionych stron religijnych w szczególności judaizmu i islamu. Zwracał uwagę na problemu trzeciego świata i głodującej Afryki. Jan Paweł II uczulił świat na problemy cywilizacyjne i gospodarcze. Wszystkie rozwiązanie proponował w sferze pokoju, sprawiedliwości i tolerancji. Odbywał bardzo wiele podróży do państw, które bardzo często były krajami ubogimi i zniszczonymi przez bezwzględną cywilizację. Na szczególną uwagę zasługują wykłady, które omawiał w encyklikach, homiliach i różnego rodzaju listach. Poruszał w nich problemy nie tylko materialne, ubóstwa czy głodu, bardzo wiele jego refleksji nacechowanych jest wspaniałą filozofią i miłością do człowieka.
Wpływ Jana Pawła II jest nieoceniony, niemalże w każdej sferze życie publicznego papież przejawiał swoją działalność m.in. polityczną, religijną, gospodarczą i społeczną. Do politycznych zaliczyć należy - walkę z reżimem komunistycznym, głoszenie pokoju na świecie, sprzeciw wobec wyzyskiwania biednych państw itd. Na gruncie gospodarczym papież zwracał uwagę na pomoc ekonomiczną krajów biednych - trzeciego świata, otworzył światu oczy na problemy Afryki, Azji i Ameryki Południowej. W zagadnieniach społecznych papież odznaczał się również stanowczością - opowiadał o problemach bezrobocia, zwrócił uwagę na problemy etyczne - eutanazja, aborcja. Przedstawiał problemy imigrantów, problemy rodzin na świecie, szczególnie głębokie ubolewanie wyrażał nad sytuacją kobiet w państwach, uczulał świat na problemy związane z chorobami cywilizacyjnymi itd.
Bodaj jako pierwszy zwrócił uwagę na znaczenie młodości w życiu każdego człowieka, niósł pomoc ludziom chorym i opuszczonym. Bardzo dużą rolę Jan Paweł II odegrał w zagadnieniach kulturalnych i filozoficznych, teologicznych i refleksyjnych. Zwracał uwagę na sposób wychowania człowieka we współczesnym świecie, w kulturze masowej, popierał sport i zdrowy tryb życia, głośno akcentował problemy związane z ochroną środowiska. W kwestiach religijnych papież starał się ukierunkować człowieka na Boga, nadał Matce Boskiej większy status i rolę w kościele, głosił ekumenizm, powszechną tolerancję wyznań i walczył z antysemityzmem i wrogością wobec narodu żydowskiego.
Jan Paweł II zrobił bardzo wiele dla kościoła katolickiego, sprawił, że zmienił on swoje oblicze i ze skostniałej, zbiurokratyzowanej instytucji przekształciła się ona w godną współczesnego człowieka świątynię miłosierdzia. Jan Paweł II był symbolem walki i sprzeciwu wobec reżimów totalitarnych.
Podobne wypracowania do Pontyfikat Jana Pawła II - znaczenie pontyfikatu
- Nina Andrycz - biografia, życiorys
- Elamici - pochodzenie, rozwój, charakterystyka ludu elamickiego
- Operacja Avalanche - Lądowanie pod Salerno (1943 r.)
- Oświecenie w Europie - kultura i sztuka europejskiego Oświecenia
- Pierwsze uniwersytety
- Nabuchodonozor II - panowanie, podboje
- Pitagoras - biografia, życiorys
- Kościół w średniowieczu - Sobór w Pizie
- Rudolf Diesel - biografia, życiorys
- Rewolucja Francuska - geneza, przebieg rewolucji francuskiej
- Polska przed powstaniem styczniowym - sytuacja polityczna na ziemiach polskich
- Stany Zjednoczone po I wojnie - polityka zewnętrzna i ekonomiczna
- Francisco Franco - biografia, życiorys
- Wilhelm Roentgen - biografia, życiorys
- Hieronim Radziejowski - biografia, życiorys
- Andrzej Wróblewski - biografia, życiorys
- John Logie Baird - biografia, życiorys
- Pośrednie i bezpośrednie przyczyny I wojny światowej - rywalizacja polityczna i gospodarcza między mocarstwami europejskimi, ich polityka kolonialna, militaryzm i nacjonalizm
- Atak Niemiec na Francję - 1940 r.
- PRL - założenia gospodarcze u progu lat sześćdziesiątych