Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stany Zjednoczone po I wojnie - polityka zewnętrzna i ekonomiczna

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stany Zjednoczone Ameryki były jednym z nielicznym krajów, które mimo, że brały udział w pierwszym światowym konflikcie, to jednak po zakończeniu wojny nie przeżywały od razu kryzysu gospodarczego. Wynika to z kilku faktów. Po pierwsze USA przystąpiło do działań zbrojnych dopiero 6 kwietnia 1917, więc niewiele ponad rok przed ich zakończenie. Ponadto cały ciężar walk koncentrował się na walkach w Europie, które powodowały ogromne zniszczenia na terenie Francji oraz Niemiec. USA, oddzielone linii frontu Oceanem Atlantycki, nie musiały się obawiać takich konsekwencji.

Tym samym Stany Zjednoczone można uznać za jeden z niewielu krajów, które wyszły z konfliktu zwycięsko. Ogromna ilość broni, którą sprzedawano krajom ententy sprawiła, że dochód kraju wzrósł. Bezrobocie były bardzo niskie, gospodarka rozwijała się, a eksport przynosił wielkie zyski. Pozwalało to na powiększenie się stopy życiowej ludności oraz pobieranie licznych kredytów, a także możliwości inwestowania. Liczni imigranci, przybywający z wyniszczonej Europy za jakąkolwiek pracą, zwiększyli liczbę ludności Stanów Zjednoczonych o około 20 milionów. I to w niewiele ponad dziesięć lat od zakończenia wojny. Stabilna waluta amerykańska,...

Podobne wypracowania