Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Atak Niemiec na Francję - 1940 r.

Adolf Hitler, wojsko, II wojna światowa, wojna, bitwy, Niemcy, Francja

Po sukcesie Planu Białego (Fall Weiss) i stosunkowo szybkim opanowaniu terytorium zachodniej i centralnej Polski, Hitler na jakiś czas zatrzymał swoja ofensywę na wschód. Wcześniejsze przeprowadzone w 1938 r., aneksje Austrii i po części Czechosłowacji oznaczały, że chcąc kontynuować ekspansję w tym kierunku Niemcy będą musiały stawić czoło swojemu dotychczasowemu sojusznikowi, czyli Związkowi Radzieckiemu. Jednak przedtem Hitler skierował ostrze swojej ofensywy na zachód, gdzie kolejnymi po Polsce, ofiarami agresji niemieckiej stały się docelowo Francja, a wcześniej kraje dzisiejszego Beneluksu.

Realizując postanowienia sojuszu wojskowego z Polską, rządy Francji i Wielkiej Brytanii wypowiedziały formalnie wojnę Niemcom w dniu 3 września, ale do deklarowanej bezwarunkowej i natychmiastowej pomocy militarnej nie doszło. We wrześniu 1939 r., kiedy zdecydowana większość sił niemieckich zaangażowana była w kampanię przeciwko Polsce, oddziały francuskie stacjonujące w pobliżu granicy z Rzeszą miał niemal dwukrotną przewagę liczebną oraz sprzętową nad obwodami Wermachtu przeznaczonymi do zabezpieczenia granicy zachodniej. Znamienny jest fakt, że po stronie niemieckiej nad granicą z Francją nie było ani jednej dywizji pancernej ani zmotoryzowanej (wszystkie walczyły...

Podobne wypracowania